Skip to content
Ana sayfa » Urlmon.dll Hatası ve Düzeltilmesi

Urlmon.dll Hatası ve Düzeltilmesi

 • by

Urlmon.dll nedir?

Urlmon.dll, Windows İşletim Sistemi için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan, Microsoft April 2012 Security Release ISO Image ile ilişkili bir DLL dosyası türüdür. Urlmon.dll dosyasının en son bilinen sürümü, Windows için üretilmiş olan 1.0.0.0 sürümüdür.

DLL Dosyaları Nedİr?

urlmon.dll gibi DLL (“Dinamic Link Library – Dinamik Bağlantı Kitaplığı”) dosyaları, EXE (“yürütülebilir”) dosyalarına benzeyen küçük programlardır. Birçok programın fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken ek dosyalardır. DLL dosyalarının tek başlarına bir işlevi yoktur. Sadece başka bir program aracılığı ile çalışabilirler ama tek başlarına herhangi bir işlem sürdüremezler.

h4>Neden DLL Hataları Alınır?

Eğer Windows urlmon.dll dosyanızı düzgün yükleyemezse, bir hata iletisiyle karşılaşırsınız. urlmon.dll hatalarının çoğu, eksik veya bozuk urlmon.dll dosyalarıyla alakalıdır.

Bilgisayarınızı düzgün kapatmamak ya da bilgisayarınıza virüs bulaşması, urlmon.dll dosyasını bozabilir ve DLL hatalarına neden olabilir. urlmon.dll dosyanız bozulduğunda, düzgün yüklenemez ve hata bildirimleri almanıza neden olur.

Diğer durumlarda, urlmon.dll dosyası hataları, Windows kayıt defterindeki sorunlarla ilişkilendirilebilir. Bozuk DLL dosya başvuruları, DLL dosyanızın düzgün kaydedilmesini engelleyebilir ve size urlmon.dll hatası verir. Bu bozuk kayıt defteri anahtarlarına, Windows kayıt defterinde başarısız yazılım yükleme ve kaldırmadan kalmış, kalan DLL dosya başvurusu, eksik DLL dosyası veya taşınan DLL dosyası neden olabilir.

 • Geçersiz ya da bozulmuş urlmon.dll kayıt defteri girdisi.
 • urlmon.dll dosyasını bozan virüs ya da kötü amaçlı
  yazılım bulaşması.
 • urlmon.dll dosyasını bozan, bozuk sabit sürücü benzeri
  Microsoft donanımı hatası.
 • Başka bir program, urlmon.dll dosyasının gereken sürümünün
  üzerine yazmış.
 • Başka bir program kötü amaçlı olarak ya da yanlışlıkla
  urlmon.dll dosyasını silmiş.
 • urlmon.dll dosyasını başka bir program kaldırdı.

Genel Urlmon.dll Hataları

Windows tabanlı bir bilgisayarda ortaya çıkabilecek en yaygın urlmon.dll hataları;

 • "Urlmon.dll bulunamadı."
 • "urlmon.dll dosyası eksik."
 • "Urlmon.dll erişim ihlali."
 • urlmon.dll dosyasını kaydedemiyor."
 • "C:\Windows\System32\\urlmon.dll bulunamıyor."
 • "Microsoft April 2012 Security Release ISO Image başlatılamadı. Gerekli bir bileşen eksik: urlmon.dll. Lütfen Microsoft April 2012 Security Release ISO Image programını tekrar yükleyin."
 • "urlmon.dll bulunamadığı için bu uygulama başlatılamadı. Uygulamanın tekrar yüklenmesi sorunu çözebilir."
hata

Benim karşılaştığım bir hata

Bu DLL hata iletileri, urlmon.dll ile ilişkili yazılım programı çalışırken program yükleme sırasında, Windows başlatma ve kapatma veya hatta Windows işletim sisteminin yüklenmesi sırasında ortaya çıkabilir.

Urlmon.dll Hataları Nasıl Düzeltilir?

Urlmon.dll hatasını düzeltmek için nedenine göre birkaç farklı yol mevcut.

Bilgisayarım güncelleme yaparken düzgün kapanmadığından dolayı böyle bir hata ile karşılaştım. 

En Son Sistem Değişikliklerini "Geri Almak" için Windows Sistem Geri Yüklemeyi
Kullandım

Windows Sistem Geri Yükleme, urlmon.dll sorunlarınızı çözmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızla “zamanda geriye yolculuk” yapmanızı sağlar. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve programlarını, her şeyin düzgün çalıştığı bir zamana geri döndürebilir.

Sistem Geri Yüklemesi için;

Başlat düğmesi >> Arama kutusuna ““Sistem Geri Yükleme” yazın >> Sonuçlarda, Sistem Geri Yükleme‘yi tıklatın >> Yönetici parolalarını girin (istenirse) >>> Geri yükleme noktasını seçmek için, Sihirbaz‘daki adımları takip edin >>> Bilgisayarınızı geri yükleyin.

FFFFF

restore

Sistem Geri Yükleme, belgelerinizi, resimlerinizi ve diğer verilerinizi etkilemez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *