Skip to content
Ana sayfa » No Such Partition / Grub Rescue Hatası ve Çözümü

No Such Partition / Grub Rescue Hatası ve Çözümü

Hem Windows işletim sistemlerini hem de Linux dağıtımlarını kullananların her an başına gelebilecek bir olaydan geçen de ben nasibimi aldım.

Linux’u kullanmaya başladıktan sonra Windows’a pek gerek kalmadığını düşünsem de Mekatronik Mühendisliği öğrencisi olarak kullandığım programlardan dolayı Windows her zaman bilgisayarın bir köşesinde olmak zorunda, tabii Linux’u de sevmeye başlayınca, Windows’tan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim, haliyle Linux de bilgisayarımın bir köşesinde.

Sürekli olarak bilgisayarı kurcalayınca sürekli olarak da aldığım hatalar artıyor. Bunlardan birisi de Grub Rescue Hatası ve “No Such Partition” (Bölme yok) uyarısı vermesi oldu.

Linux’teki ilk deneyimimi Windows’un yanına Linux Mint’i kurarak yaşamıştım. Birkaç düzenleme ve Linux’e daha fazla alan vermem için Windows’tan ayrı bir bölmede kurmak için ilk önce Windows’ta Linux’e verdiğim  alanı sildim sonra bilgisayarı yeniden başlatmaya kalkınca beklenen Grub Rescue Hatası geldi. Elimde bulunan Linux Mint CD’sini PC’ye takıp tekrar kurmaya çalışırken her nasıl olduysa, ben de anlamadım, ön yükleyiciyi çökertmeyi başarmışım. Birkaç defa uğraşmama rağmen Linux’u tekrar PC’ye kuramadım. Sevindirici tarafı ise Linux’u CD’yi takıp kuruluma geçerken Windows diskine ulaşabildiğimi görmem oldu tabii yedekleri de alabildik.

Ben hala Windows dosyalarına ulaşabiliyorsam Windows Diski hala sağlam, format atmadan da kurtarılabilir anlamına geliyordu. Tabii elimizde google.com gibi bir nimet var. Burayı kullanalım, gerçekten muazzam bir yer, önemli olan anahtar kelimeyi doğru aratmak.

Aynı sorun benden önce birçok kişinin başına geldiğini ve hala hem Windows hem de Linux kullana insanlar tanıdıkça onların da başına geldiğini görüyorum.

Sorunun Çözümü

Bu hatayı çözmenin en kısa yolu Windows’un CMD ekranına ulaşabilmek. Tabii ulaşabilmek için elinizde bir tane Windows CD ya da iso dosyasını USB’ye yazdırmak gerekiyor.

Öncelikle CD ya da USB’yi bilgisayarımıza takıyoruz.

Ardından normal format atar gibi Windows’ta Install Now kısmına kadar geliyoruz. Merak etmeyin, format atmayacağız. Kuruluma geçmeden önce köşede bir yerde “Repair” (Onar) yazısını göreceksiniz. Tıkladıktan sonra “Command Prompt”ı göreceksiniz ve tıklayınca karşınıza çıkan siyah ekranda;

bootrec.exe/fixmbr   yazıp enter

bootrec.exe/fixboot   yazıp enter

bootrec.exe/rebuildbcd   yazıp enter'e basıyoruz.

uuu

Ve daha sonra exit diyererek Windows’u kurmadan çıkıyoruz. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Windows’u kullanmaya tekrar devam edebilirsiniz. Tabii ben yine de Linux’u tavsiye ederim.

Bir sonraki hatada görüşürüz.

5 thoughts on “No Such Partition / Grub Rescue Hatası ve Çözümü”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *