Skip to content
Ana sayfa » Linux Dağıtımlarında Genymotion Kurulumu

Linux Dağıtımlarında Genymotion Kurulumu

Bir önceki yazımda Linux Dağıtımlarında Android Studio Kurulumunun nasıl gerçekleştiğinden bahsetmiştim. Bu yazımda Linux Xubuntu dağıtımında Genymotion programının nasıl kurulduğundan bahsedeceğim. Deb tabanlı diğer dağıtımlarda da aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Tabii programın çalışması için VirtualBox’ın  kurulu olması gerekiyor. Buradan indirebilirsiniz. Intel işlemciniz için i386, AMD işlemciniz için AMD64. İndirdiğiniz paketi çalıştırarak kurabilirsiniz.

Not: Genymotion programını kurup çalıştırdıktan sonra VirtualBox ile ilgili hata alırsanız Yazılımlar kısmına girip uygulamalardan VirtualBox’ı kurun ya da isterseniz yukarıdaki işlemi yapmadan direkt buradan da kurabilirsiniz.

http://www.teamandroid.com/gapps/

Şimdi Genymotion kurulumuna gelelim. Siteye üye olduktan sonra buradan indirebilirsiniz. Dosyayı hangi dizine indirdirseniz o dizinden terminale girerek

chmod +x genymotion-2.10.0-linux_x64.bin

./genymotion-2.10.0-linux_x64.bin

yazın. Önemli not burada yazdığım ile sizin indireceğiniz dosya farklı olabilir, dizindeki dosyadan kontrol ederek Genymotion sürümünü ona göre yazın. Genymotion, artık indirilenler dizinine kopyalandı, istediğiniz dizine taşıyabilirsiniz. Dizinin içindeki genymotion dosyasını çalıştırarak ya da dizin içinde terminal ekranından

./genymotion

yazarak programı başlatabilirsiniz. Programı başlattıktan sonra sanal cihaz eklemenizi isteyecek. Google Nexus 5 – 6.0.0 – API 23 yükledim. Siz dilediğinizi yükleyebilirsiniz.

Eğer burada VirtualBox ile ilgili bir hata alırsanız,  özellikle Genymotion Error: Unable to Load Virtualbox Engine hatası alırsanız, yukarıdaki işlem yerine direkt aşağıdaki işlemi de yapabilirsiniz. Bu hata, DKMS (Dinamik Çekirdek Modülü Destek Çerçevesi) paketinin kurulu olmaması veya yeni çekirdek güncellemesi olduğunda VirtualBox çekirdek modüllerini derlememesinden kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Bu yüzden aşağıdaki işlem daha kolay olacaktır. Her ikisini de paylaşayım.

sudo apt-get install linux-headers-generic build-essential dkms

sudo apt-get remove --purge virtualbox-dkms

sudo apt-get install virtualbox

Konuyla ilgili hatayı ve daha fazla detaylı açıklamayı stackoverflow sitesinden buldum. Buradan ulaşabilirsiniz.

Genymotion kullanıma hazır.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

1 thought on “Linux Dağıtımlarında Genymotion Kurulumu”

  1. Pingback: Linux Debian Tabanlı Programların Kurulması | Ferzender VARLİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *