Skip to content
Ana sayfa » Raspberry Pi İşletim Sistemi Kurulumu ve IP Adresi Öğrenme

Raspberry Pi İşletim Sistemi Kurulumu ve IP Adresi Öğrenme

Bu yazımda Raspberry Pi’ı kısaca Raspi’yi yakından tanıyacağız ardından bir Linux dağıtımı olan Raspbian İşletim Sistemi kurulumu gerçekleştirip Ethernet Kablosu ile bağlanacağım. Raspi’nin işletim sistemi bir Linux dağıtımı olunca ben de Windows işletim sistemi yerine bu işlemleri bir Debian tabanlı bir Linux dağıtımı olan Xubuntu işletim sisteminde yapacağım, deb tabanlı diğer işletim sistemlerinde de aynı işlemler geçerli.

Raspi’yi anlatmaya başlamadan önce bir elektronik kart olmadığını ve kredi kartı boyutunda bir bilgisayar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bilgisayar dediğimize göre bayağı özetlemiş olduk, tabii PES atamazsınız, o kadar da değil. Televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, bir klavye bağlayabilirsiniz. Küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Libre Office) ile çalışabilir ve PES olmasa da çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Raspi’yi kullanırken Python ile programlayacağız. Ayrıca Raspi; C, C++, Java ile programlanabilir, daha fazlası da var.

Kısaca Raspi’yi tanıdıktan sonra işletim sistemi kurulumuna geçelim. Buradan Raspbian ISO dosyasını indirelim.

İndirdiğimiz dosyayı SD karta yazdırmamız gerekecek, en az 4 GB tavsiye edilir; fakat ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Etcher programını indirerek SD karta yazdırabilirsiniz.

SD karta yazdırma işlemini tamamladıktan sonra Ethernet kablosu ile nasıl bağlanacağımızı  açıklayalım. Bunun için Raspi’nin IP adresini öğrenmemiz gerekecek. Birçok farklı yolu mevcut, biz Raspi’yi ethernet kablosu ile modeme bağlayacağız. Terminale ifconfig komutuyla local IP adresini görebilirsiniz. Genelde 192.168.1.1 bunu tarayıcınıza yazıp modem arayüzüne girebilirsiniz. Kullanıdı adı: admin şifre: superonline (sizin internet sağlayıcınız hangisi ise ismi) Raspi’ye bağlanmak için sürekli bu adımları gerçekleştirmeyeceğiz, bir sonraki yazılarda Static IP atayıp daha hızlı şekilde bağlanabileceğiz.

Buraya kadar Raspi’yi yakından tanıdık, işletim sistemini kurduk ve Ethernet kablosunu kullanarak IP adresimizi öğrendik. Bir sonraki yazımda SSH ile bağlanıp VNC Server kurulumundan bahsedeceğiz ve Raspi’nin ekranına bağlanacağız.

1 thought on “Raspberry Pi İşletim Sistemi Kurulumu ve IP Adresi Öğrenme”

  1. Pingback: Raspberry Pi SSH ile Bağlanma – Ferzender VARLİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *